Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

Од:

Годишната инфлација во ЕУ се забрза во август, во услови на натамошен раст на цените на енергeнсите, во 26 земји-членки, покажа денеска извештајот на Европската агенција за статистика – Евростат.

Годишната стапка на инфлација измерена со усогласениот индекс на потрошувачки цени (HICP) се зголеми во август на 3,2 процента на ниво на ЕУ, се наведува во извештајот на Европскиот завод за статистика. Во јули изнесуваше 2,5 проценти.

Во август минатата година, потрошувачките цени беа зголемени за 0,4 проценти во однос на истиот период претходната година. Растот на цените значително се забрза минатиот месец и во еврозоната, достигнувајќи три проценти, највисоко ниво од ноември 2011 година, според проценката на Евростат, објавена кон крајот на минатиот месец. Во јули, во споредба со истиот период минатата година, цените се зголемија за 2,2 отсто, додека во август 2020 година беа пониски за 0,2 процента во споредба со истиот месец претходната година.

Во август, цените на енергенсите повторно имаа најголемо учество во годишната стапка на инфлација во заедничката валутна област, од 1,44 процентни поени, што одразува зголемување од 15,4 проценти во споредба со истиот период минатата година.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: ЕУ нема да финансира „жици и огради“ против мигрантите на границите

А1он

Парли: НАТО ќе има корист од заедничката одбрана на ЕУ

А1он

ЕУ Самит: Нема силен заеднички одговор за претстојната енергетска криза

Ана Ололовска

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Анже Логар пред ЕП: Патот на земјите од Западен Балкан кон ЕУ нема да биде автопат, туку мал пат со многу кривини

А1он

Во Брисел почнува дводневен самит на ЕУ – главни теми се Полска и цените на енергијата

А1он