Германската Влада го активира вториот степен од планот за вонредно снабдување со гас

Од:

Германската Влада ја активираше втората од трите степени на планот за вонредно снабдување со гас, соопшти денеска Министерството за економија.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од германското Министерство за економија се наведува дека „снабдувањето со гас во моментот е сигурно, но оти ситуацијата и понатаму е тензична“, соопшти Министерството за економија.

Според дефиницијата, вториот така наречен алармантен степен од планот за итно снабдување со гас се активира во случај на прекин на снабдувањето или при зголемена побарувачка. Во вториот степен државата сè уште не интервенира туку остава пазарот да ја регулира состојбата.

Започнувањето на вториот степен од планот за итно снабдување со гас и овозможува на Владата да го интензивира активирањето на електраните на јаглен, кои поради владината борба против климатските промени изминатите години не беа во употреба.

Во третиот степен, државата ја контролира дистрибуцијата на гас и го намалува протокот, при што домаќинствата како и објектите од посебно значење, како што се болниците се особено заштитени од редукција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама: На праг сме на големо откритие на гас и нафта

Германија минатиот месец со негатива во трговскиот биланс, првпат по две децении

Фезер: Германија ги прифати украинските бегалци подобро од оние од 2015 година

Ана Ололовска

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

Германија моли за работници од Балканот

Шолц ги повика Германците да се држат заедно во соочувањето со економските проблеми

Ана Ололовска