Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

Од:

Економијата на Германија ќе загуби над 265 милијарди долари додадена вредност до 2030 година поради војната во Украина и високите цени на енергијата, се наведува во студијата на Институтот за истражување за вработување (ИАБ).

dobivaj vesti na viber

Според студијата, германскиот бруто домашен производ (БДП) приспособен според цената ќе биде помал за 1,7 отсто следната година и ќе има околу 240.000 вработени помалку.

Најтешко ќе биде погодено угостителството

Се очекува вработеноста да остане приближно на исто ниво до 2026 година, кога експанзивните мерки постепено ќе почнат да ги надминуваат негативните ефекти и да доведат до зголемување од околу 60.000 вработени во 2030 година, пишува Sky News.

Еден од големите губитници ќе биде угостителската индустрија, која веќе е тешко погодена од пандемијата на коронавирус и најверојатно ќе доживее пад на куповната моќ на потрошувачите. Многу ќе бидат погодени и енергетските сектори, како што се хемиската индустрија и производството на метали.

Ако цените на енергијата, кои досега скокнаа за 160%, повторно се удвојат, германското економско производство би можело да биде речиси 4% пониско во 2023 година отколку што би било без војната.

Би можело да ве интересира

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он

Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

Ана Ололовска

Германија нема да го снабдува Киев со модерни тенкови

А1он

Берлин ја презеде контролата врз активностите на рускиот нафтен гигант „Росњефт“ во Германија

Ана Ололовска