Георгиева: Многу веројатно е дека ММФ дополнително ќе ја намали прогнозата за раст

Од:

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, изјави дека е „многу веројатно“ фондот дополнително да ги намали своите глобални економски прогнози, бидејќи пандемијата на коронавирусот удри во многу економии потешко отколку што првично се очекуваше.

„Податоците што доаѓаат од многу земји се полоши од нашите веќе песимистички предвидувања“, рече Георгиева на веб-конференција, модерирана од „Фајненшел тајмс“.

„Многу е веројатно дека ќе излеземе со ажурирање на нашите предвидувања во одреден момент во јуни, и во оваа фаза … нашите очекувања се дека ќе има малку повеќе лоши вести за тоа како гледаме во 2020 година“, додаде шефицата на ММФ.

Пред еден месец Фондот предвидуваше дека затворањето на деловните активности и карантинските мерки насочени кон забавување на ширењето на вирусот, ќе го втурнат светот во најдлабока рецесија од Големата депресија во 30 години на минатиот век.

Проценката беше намалување на глобалниот бруто-домашен производ за 3 проценти во 2020 година.

Би можело да ве интересира

Средба Бесими – ММФ: Целта ни е следните години растот да се дуплира

Ана Ололовска

ММФ: На корона-кризата не ѝ се гледа крајот

А1он

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

А1он

ММФ: Пандемијата може да го зголеми економскиот јаз помеѓу половите

Ана Ололовска

ММФ: Растот на бројот на заразени од Ковид-19 е најголемиот ризик за американската економија

А1он

ММФ: Пакетот за закрепнување на ЕУ треба да има повеќе грантови, а не заеми

Ана Ололовска