„Газпром“ и „Плинкро“ потпишаа план за реализација на проектот „Јужен поток“

Од:

Руската компанија „Газпром“ и хрватската компанија за дистрибуција на гас „Плинкро“ денеска во Загреб потпишаа план за реализација на проектот „Јужен поток“ во Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Во Хрватска гасоводот ќе биде со должина од сто километри и неговата изградба ќе чини 60 милиони евра.

Планот предвидува и создавање на локална фирма „Јужен поток Хрватска“ со еднакво учество на „Газпром“ и на „Плинкро“, која ќе биде вклучена во изградбата на гасоводот во периодот од 2013 до 2016 година. Гасоводот ќе биде од Сотин до границата на Србија.

Предвидено е низ тој гасовод да се дистрибуираат 2,7 милијарди кубни метри гас годишно.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: ЕУ со двојни стандарди го дозволи Северен, но не и Јужен поток

Ана Ололовска

Сијарто: Можно е рестартирање на „Јужен поток“ по изборите во Бугарија

Наум Локоски

„Комерсант“: „Газпром“ го воскреснува „Јужен поток“

Ана Ололовска

Раскинат договорот за „Јужен поток“

Емир Латифовиќ

Додик: „Јужен поток“ повторно ќе дојде на дневен ред

Емир Латифовиќ

Анкета: Србите и Бугарите стравуваат поради откажувањето на Јужен поток

Емир Латифовиќ