Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Од:

Премиерката Елизабет Борн на прес-конференција најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, кој требаше да заврши на 31 декември годинава. Сепак, тој повеќе нема да содржи 4 отсто поскапување на бензинот со што ќе се ограничи поскапувањето на 15 отсто за гасот во јануари 2023 година и 15 отсто за електричната енергија во февруари, јави дописникот на МИА од Париз.

dobivaj vesti na viber

„Ова е зголемување од 15 отсто наместо зголемување од 120 отсто. Ова е посветеноста што ја преземаме. Разликата нема да биде на потрошувачките сметки. Во 2024 година, или подоцна, ќе го преземе државата. Овој ограничен пораст на цените на гасот и електричната енергија ќе ги зафати сите домаќинства, социјалните станови, малите претпријатија и најмалите општини“, рече Борн.

Според неа, ова зголемување на цените на енергијата „многу конкретно ќе доведе до просечно зголемување на сметките од околу 25 евра месечно за домаќинствата што се греат на гас, наместо околу 200 евра месечно без тарифен штит, а просечно зголемување од 20 евра месечно за домаќинствата кои се греат на струја, наместо 180 евра месечно без тарифен штит“.

„Ако секој ги преземе своите одговорности и ја покаже потребната присебност, нема да има исклучувања оваа зима“, нагласи Елизабет Борн.

По оваа најава за ограничено зголемување на цените на струјата и гасот од 15 отсто на почетокот на 2023 година, премиерката рече дека ова зголемување од 15 отсто не е тривијално за многу Французи. „Затоа се решивме за конкретна поддршка, за да им помогнеме и на најскромните“, рече Борн.

Таа најави исплата на нов енергетски чек – за просечен износ од 150 евра, а кој го добиле 6 милиони луѓе во есента 2021 година – кој ќе биде платен „исклучително до крајот на годината на 12 милиони најсиромашни домаќинства, односно четири од десет домаќинства, чиј износ ќе биде 100 или 200 евра, во зависност од приходот“.

Министерот за економија, Бруно Ле Мер, поздравувајќи ја акцијата на владата за ограничување на ефектот на растот на цените врз паричниците на Французите, рече дека „овој избор очигледно има цена“.

„Продолжувањето на тарифниот штит ќе чини 16 милијарди евра во 2023 година, 11 милијарди евра за гас, 5 милијарди евра за струја. Во однос на исклучителниот енергетски чек, тој ќе чини 1,8 милијарди евра и веќе е буџетиран за 2022 година“, увери тој.

Тој додаде дека за 1,5 милиони компании, оние со промет помал од два милиони евра и кои во моментов имаат пристап до регулираните тарифи за електрична енергија со тарифен штит од четири отсто, тие ќе продолжат во 2023 година „да имаат корист од овој пристап до регулираните тарифи“ за цените на гасот и струјата.

Министерката одговорна за енергетска транзиција, Ањес Паниер-Рунашер, потсети дека планот за енергетска трезвеност, кој има за цел да ја намали потрошувачката на енергија во Франција за 10 отсто во рок од две години, го подготвуваат владата и работните групи составени синдикати, компании, администрации, заедници итн.

„Со изборот на избраната трезвеност, можеме да избегнеме порестриктивни мерки“, рече таа нагласувајќи дека планот ќе биде претставен на почетокот на октомври.

„Никогаш нема да бараме напори од Французите во ситуација на горлива сиромаштија и присилна трезвеност. Напротив, мораме да ги придружуваме за да ги извлечеме од оваа ситуација, но ќе повикаме на мобилизација на сите што можат“, рече Паниер-Рунашер.

Таа додаде дека на 10 октомври ќе започне „општа кампања за комуникација со јавноста“ за поттикнување на енергетската трезвеност со слоганот „Секој гест се брои“.

Министерката, исто така, остана на ставот дека француската влада ќе продолжи со напорите да „предложи мерки што веројатно ќе ги ограничи гасот и електричната енергија и конкретно ја зајакне европската енергетска солидарност“, особено за време на следниот Совет на европски министри за енергетика, закажан за 30 септември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Француската влада се подготвува за недостиг на електрична енергија оваа зима

Со посета на седиштето на НАСА, Макрон ја почна посетата на САД

Ана Ололовска

Мицкоски: За 23 дена од ноември, увезена е струја од 23 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он