Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Од:

Франција стана најголемиот купувач на руски течен природен гас, покажуваат податоците на финскиот центар за анализа „CREA“.

dobivaj vesti na viber

Германскиот магазин „Ди Велт“ пишува дека причина за тоа се проблемите кои Франција ги има во енергетскиот сектор, пренесува Капитал.

Од технички причини, работата во голем број нуклеарни централи беше прекината, што доведе до намалување на производството на електрична енергија.

Весникот потсетува дека Франција не добива руски гас преку гасоводот од средината на јуни.

Франција, за разлика од Германија, има четири терминали кои веднаш можат да примаат руски течен природен гас.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

Русија ги намалува можностите за инвеститорите од „непријателските држави“

Ана Ололовска

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа