Франција најголем извозник, а Италија најголем увозник на струја во Европа

Од:

Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа во првите 11 месеци од годинава, а Италија е најголем увозник, покажува истражувањето на европските пазари на интерконекторите, спроведено од аналитичката куќа ЕнАпСис.

Студијата покажала дека Франција во периодот од 1 јануари до 30 ноември остварила вкупен нето извоз на електрична енергија од 39,4 терават часови (TWh), при што повеќето е испорачано на Италија (13,3 TWh) и на Германија (11 TWh).

Високото ниво на нето извозот е благодарејќи на големите количества енергија од нуклеарните централи и ниските гранични трошоци поврзани со таков вид на енергија, што го прави атрактивно за целиот европски пазар.

Италија е најголем увозник на електрична енергија од јануари до ноември со 36,6 TWh.

Најголем дел од увезената енергија и испорачала Швајцарија (17,6 TWh), зголемувајќи го производството од обновливите извори, но и понатаму зависи од нуклеарната енергија како свој главен извор.

Би можело да ве интересира

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Ана Ололовска

Антитерористичка истрага во Брест и Епинал – спречени можни атентати

Ана Ололовска

Потврден е третиот случај на коронавирус во Франција

Ана Ололовска

„Смрт на кралот“, „гилотина“: во поворките во Франција се поостри и поостри се антимакронските пароли

Ана Ололовска

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

А1он

Продолжуваат протестите против пензиските реформи во Франција

Ана Ололовска