Франција: 3,2 милини невработени

Од:

Во Франција годинава во март се пријавиле уште 23.000 лица кои што не се вработени, со што вкупниот број на невработени достигна до 3,2 милини, што претставува историски рекорд, објави француското министерство за вработување.

Рекордот од јануари 1997 година, кога беа забележани 3,195 милиони невработени е урнат.

На крајот на март идната година во францускиот Центар за вработување беа регистрирани вкупно 3,224 милини луѓе без вработување.

Вклучувајќи ги и лицата со скратено работно време бројот на кандидати кои бараат работа достигна 4,74 милини, што е уште еден рекорд.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Хакирани 2000 профили на француски даночни обврзници

Ана Ололовска

Франција ќе заштеди две милијарди евра поради ниските камати на кредитите

Ана Ололовска

Жозеф Зимет назначен советник за односи со јавноста во Елисејската палата

Макрон: Иднината на Русија е врзана за Европа

Ана Ололовска

Французи како сувенир земале 40 килограми песок од Сардинија, им се закануваат шест години затвор

Татјана Ташкова

Leave a Comment

four × five =