Форд ќе укине 3.200 работни места во Европа

Од:

Американската автомобилска компанија Форд мотор планира да укине 3.200 работни места во Европа и дел од производството да префрли во САД, објави германскиот синдикат ИГ Метал.

Компанијата планира да отпушти до 2.500 работници во одделот за развој на производи и до 700 во администрацијата, а поголемиот број работници што ќе добијат отказ ќе бидат во Германија.

Работниците во фабриката на Форд во Келн, која вработува околу 14.000 луѓе, вклучително и 3.800 во центарот за развој на производи во Меркенич, беа информирани за плановите на компанијата.

Портпаролот во седиштето на Форд во Мичиген изјави дека продолжуваат разговорите со германските работнички совети.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Форд вложува 11,4 милијарди долари во производство на електрични возила и батерии

А1он

Вработените во „Форд“ ќе работат од дома до јуни 2021 година

Ана Ололовска

Форд затвора 7.000 работни места

„Форд“ во Чикаго инвестира една милијарда долари и отвора 500 работни места

Форд ќе отпушти илјадници работници во Европа

Наум Локоски

Форд купи фирма за изнајмување електрични тротинети

Ана Ололовска