Фондот за иновации ќе ги објави добитниците на грантови од третиот повик

Од:

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе ги објави добитниците на грантови од третиот јавен повик за доделување средства за новоосновани „старт ап“ и „спин – оф“ компании.

За финансирање проекти за овој јавен повик се обезбедени 450 илјади евра, а се планира да бидат финансирани 15 компании.

Третиот јавен повик беше отворен од 1 јули до 1 август за инструментот за поддршка кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап“ и „спин-оф“. Инструментот е наменет за финансирање на новоосновани претпријатија коишто постојат најмногу шест години, микро, мали и средни претпријатија регистрирани во Република Македонија.

Целта е да се поттикне иновативноста кај претпријатија и имплементирањето  иновативни решенија.

Би можело да ве интересира

Потпретседател на ССК проф. д-р Симов: ИКТ секторот, туризмот и агро бизнисот главни сектори за соработка со Бугарија

Ана Ололовска

Економијата на САД во март отворила 431.000 работни места, добар знак за Администрацијата на Бајден

А1он

Ќе се подобрува бизнис климата за развој на женското претприемништво

Ана Ололовска

WIPO – Пандемијата поттикна приватни и јавни инвестиции во иновации

А1он

Инфософт групацијата прослави 30 години постоење!

Ана Ололовска

Избрани најдобрите „зелени бизнис идеи“ за годинава

Жарко Настоски