Фолксваген вложува две милијарди евра во Кина за развој на возила на електричен погон

Од:

Германскиот производител на автомобили Фолксваген најави дека ќе инвестира околу две милијарди евра за развој на возила на електричен погон во Кина, најголемиот автомобилски пазар во светот.

– Во Кина се продаваат 40 отсто од возилата на Фолксваген и е една од најголемите е-мобилности во светот, се наведува во соопштението на германскката компанија.

Според Фолксваген во Кина до 2025 година ќе бидат продадени 1,5 милиони возила кои ќе користат одржлива енергија.

Би можело да ве интересира

Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Ана Ололовска

„Шкода“ освои шест награди „Семеен автомобил на годината“ во изборот на читатели на „АУТО Штрасенверкер“

Ана Ололовска

Нов SEAT Ateca 2020: засилување на успешната приказна

Ана Ололовска

Како другите земји го промовираат автогасот

А1он

Рено ќе укини 15.000 работни места од кои 4.600 во Франција

Ана Ололовска

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

Ана Ололовска