Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Од:

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се откажа од плановите за изградба на нова фабрика во Турција поради намалената побарувачката на возила за време на пандемијата со Ковид-19.

Фолксваген планираше да отвори фабрика во Маниса, западна Турција во вредност од 1,3 милијарди евра.

Во фабриката во Маниса требаше да се произведуваат возилата од марката Пасат и Суперб, како и Шкода седан.

Би можело да ве интересира

Рено забележа рекордна загуба од 7,3 милијарди евра во првите шест месеци од 2020 година

Ана Ололовска

45 години икона: Porsche 911 Turbo

Ана Ололовска

„Фолксваген“ ја плати казната од 9,5 милијарди долари во САД за скандалот „дизелгејт“

Ана Ололовска

„Мицубиши“ прекинува со испораката на нови модели во Европа

Ана Ололовска

Рекордна продажба на електрични возила на Киа годинава во Европа

Ана Ололовска

„Мерцедес“ ќе повлече 155.000 возила заради клима уредот и ЕСП системот

Ана Ололовска