Фолксваген КросБлу – кросовер за млади модерни семејства

Од:

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ на Саемот на автомобили во Детроит го претстави новиот концепт кросовер „КросБлу“, кој е наменет за младите модерни семејства.

dobivaj vesti na viber

„КросБлу“ дели платформа со „Пасат“ и најверојатно ќе се произведува во фабриката во Тенеси, а почетокот на производството е планирано за 2015 година.

Најинтересно кај овој кросовер е дизел-електричниот „плаг-ин“ хибриден систем за кој од Фолксваген тврдат дека наспроти моќниот мотор од 306 коњски сили ќе има и неверојатна потрошувачка од само 2,6 литри на 100 километри.

Сепак „КросБлу“ останува само концепт автомобил, со што во иднина сигурно ќе се менуваат и неговите перформанси.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиера на целосно новата Toyota bZ4X

Ана Ололовска

Премиера: Новата Opel Astra пристигна во Македонија

Ана Ололовска

Peugeot и Opel доминантни со своите гами на електрични и plug-in хибридни возила

Ана Ололовска

Новото лице на новиот ŠKODA KAROQ е тука!

Ана Ололовска

Поскапувањето го натера секој трет Германец да престане да вози, некои почнаа и да крадат гориво

А1он

ВИДЕО: Втората генерација на NX отвора комплетно ново поглавје за брендот Lexus

Ана Ололовска