Фолксваген инвестира над четири милијарди евра во Кина

Од:

Кинеската економија оствари раст од 3,2 отсто во вториот квартал од годинава, со што стана прва економија во светот која остварува раст по избивањето на пандемијата на коронавирусот, а германскиот Фолксваген најави инвестиции од над четири милијарди евра на кинескиот пазар.

– Отворањето на кинескиот пазар без сомнеж ќе даде поголема можност за Фолксваген, изјави генералниот директор на Фолксваген во Кина, Штефан Фоленштајн.

Според него, германската компанија ќе инвестира повеќе од четири милијарди евра во кинескиот пазар во текот на оваа година.

Фоленштајн нагласи дека, иако пандемијата влијаела врз пазарот, Фолксваген покажал добар бизнис во Кина во првата половина од 2020 година, благодарејќи на тоа што кинеската Влада преземала голем број мерки за олеснување на товарот на компаниите.

Би можело да ве интересира

Опожарувањето на мојот автомобил нема политичка заднина, реагира еден од сопствениците откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека зад пожарот стои Вице Заев

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

Во Индонезија почна тестирањето на кинеска вакцина за коронавирус

А1он

Тајван: Кина сака да го претвори островот во „иден Хонг Конг“

А1он

Кина воведе санкции против 11 Американци, меѓу кои и шестмина сенатори

А1он

Министерот за здравство на САД во посета на Тајван, Кина гневна

А1он