Фолксваген и Фиат Крајслер се соочуваат со казни поради штетни гасови

Од:

Производителите на автомобили Фолксваген и Фиат Крајслер би можеле да се соочат со казни во висина од 1,83 милијарди евра, односно 746 милиони евра, ако не ги намалат емисиите на штетни гасови во согласност со поставените цели на Европската унија за 2021 година, пресметаа во консултантската компанија „Аликс Партнерс“.

Најновата студија на консултантската фирма покажува дека производителите на автомобили тешко дека ќе ги исполнат европските правила за намалување на просечната емисија на штетни гасови во возниот парк на патнички автомобили на 95 грама јаглерод диоксид по километар до 2021 година.

Во „Аликс Партнерс“ ја проценуваат висината на потенцијалните казни врз основа на нивото на емисии пријавени од страна на производителите на крајот на 2017 година. Во меѓувреме, големите производители ги намалија емисиите на јаглерод диоксид со зголемување на продажбата на електрични и хибридни возила.

Фолксваген велат дека тие планираат да се прилагодат на европските правила, додека Фиат Крајслер најави дека ќе користат најевтина опција со цел да се усогласат со правилата што вклучува и можно плаќање парични казни.

Меѓу големите компании за производство на автомобили, казни не им се закануваат само на Волво и на Тојота кои можат да продадат свои неискористени кредити за емисиите на штетни гасови на други производители, покажа анализата.

Би можело да ве интересира

Пет ѕвезди од EURO NCAP за новата генерација на Volkswagen GOLF

Ана Ололовска

Фиат Крајслер и Пежо ПСА потпишаа договор за спојување

Ана Ололовска

Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Ана Ололовска

Нисан Лиф светна како новогодишна елка

Ана Ололовска

Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

Ана Ололовска

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Ана Ололовска