Фејсбук конечно ќе ја лансира криптовалутата „Либра“ во јануари, тврди „Фајненшл Тајмс“

Од:

Фејсбук ќе ја пушти својата долгоочекувана криптовалута, Либра, веќе во јануари, објави Фајненшл тајмс, повикувајќи се на три извори.

Базираната во Женева,асоцијација „Либра“ ќе ја пушти дигиталната валута поддржана од американскиот долар. Но, валутата ќе биде пуштена во оптек во поограничена форма поради регулаторите и централните банки ширум светот, кои стравуваат дека тоа може да ја разниша финансиската стабилност и да ја наруши нивната моќ да печатат пари.

Асоцијацијата, во која Фејсбук е една од 27-те членки, бара дозвола од швајцарските регулатори за пуштање во оптек серија стејблкоини поддржани од традиционални валути.

Стајблкоините имаат за цел да ја спречат нестабилноста на криптовалутите како што е биткоинот, што во теорија ги прави попогодни за плаќања и трансфери на готовина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Компанијата знае како да ја подобри безбедноста, но поважен им е профитот: Поранеша вработена во Фејсбук сведочеше пред Конгресот

Катерина Павлова-Николовска

Фејсбук криел податоци дека Инстаграм влијае на самоубиствени мисли на младите луѓе

Гугл, Фејсбук и Мајкрософт трошат најмногу за лобирање за политиките на ЕУ за дигитална економија

А1он

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Германски владини институции ќе ги затворат своите страници на Фејсбук

Жарко Настоски

Би-Би-Си: Пиратските игри содржат вирус што хакерите го користат за рударење криптовалути

Ана Ололовска