ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Од:

Федералните резерви на САД (ФеД) укажуваат дека економската активност во земјата во мај и јуни го продолжила растот со умерено темпо, притоа, прогнозите за периодот што следува се позитивни, и покрај некои негативни очекувања во трговијата.

ФеД е всушност Ценралната банка на САД, и наводите за економијата на земјата се објавуваат осум пати годишно во таканаречената „Беж книга“ (Beige book), извадоци од анализи и коментари на 12 регионални федерални банки за економската состојба во земјата.

– Од средината на мај до почетокот на јули економската активност во земјата продолжи да се зголемува со умерено темпо… Очекувано е растот да продолжи умерено, и покрај загриженоста за можно негативно влијание во однос на трговската неизвесност. Општо земено, предвидувањата за периодот што следува се позитивни, се вели во документот на ФеД.

Би можело да ве интересира

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

САД тестираа ракета што беше забранета со Договорот ИНФ

„Волстит Журнал“: Две мониторинг станици престанале да работат по експлозијата во Северодвинск

Трамп ќе го задржи Пенс за свој потпретседател во трката за втор мандат

Ана Ололовска

Иран ги предупреди САД да не се обидуваат повторно да го запленат танкерот

Ана Ололовска