„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

Од:

Компанијата „Епл“ призна дека ученици од кинески стручни училишта работеле на производство на делови за Ајфон во фабрика на „Фокскон“, и тоа многу подолго отколку што е дозволено.

dobivaj vesti na viber

Признанието уследи откако „Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“, иако, според кинескиот закон, дозволено е до 40 часа неделно.

Весникот наведува дека новинарите разговарале со ученици од стручни училишта на возраст од 18 и 19 години, кои изјавиле дека училиштето ги принудило да одат на пракса во „Фокскон“. Наводно, им била кажано дека мора да стекнат работно искуство, инаку нема да добијат диплома.

Би можело да ве интересира

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он

Поради недостиг на чипови, намалено производството на Ајфон 13

А1он

Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

Ана Ололовска