Еврозоната во декември забележа дефлација од 0,3 проценти

Од:

Инфлацијата во еврозоната во декември минатата година изнесуваше минус 0,3 отсто. Тоа е четврти месец по ред еврозоната да бележи дефлација, соопшти денеска Заводот за статистика на Европска Унија (Евростат).

Истиот месец во 2019 година стапката на раст на потрошувачките цени во еврозоната изнесуваше 1,3 проценти на годишно ниво.

Најниски инфлации во декември се забележани во Грција (минус 2,4 проценти), во Словенија (минус 1,2), и Ирска (минус 1,0 отсто), додека највисоките се забележани во Полска (3,4), во Унгарија (2,8) и во Чешка (2,4 проценти).

Во однос на ноември инфлацијата на годишно ниво се намали во девет земји-членки на ЕУ, стабилна беше во осум држави, додека во десет земји забележа раст.

Најголем придонес за годишната стапка на инфлацијата во еврозонта потекнува од секторот на услуги (плус 0,3 проценти), а потоа следат храната, алкохолните пијалаци и тутунот (плус 0,25), неенергетската индустриска стока (минус 0,14) и енергијата (минус 0,68 отсто), се наведува во соопштението на Евростат.

Би можело да ве интересира

ЕЦБ: Последиците од климатските промени можат сериозно да ги погодат банките во еврозоната

А1он

Вакцинацијата ја турка европската економија напред, во јуни најголем скок во 15 години

Жарко Настоски

Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

Еврозоната повторно во рецесија, БДП се намали за 0,6 проценти

Ана Ололовска

ЕЦБ: Европејците очекуваат безбедност и приватност од дигиталното евро

Ана Ололовска

Меѓугодишната инфлација во еврозоната во февруари изнесува 0,9 отсто

Ана Ололовска