Еврото сè уште е околу највисокото ниво во една година во однос на доларот

Од:

На светските пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути стагнираше минатата недела, додека курсот на еврото се уште се движи околу 1,10 долари, што е највисоко ниво во една година во однос на американската валута. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела ослабна за благи 0,04 отсто, на 101,67 поени.

Истовремено, доларот ослабе за 0,32 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1.102 долари и од почетокот на април порасна за приближно 1,5 отсто. Последниве денови пазарните учесници интензивно шпекулираат на девизните пазари за следните потези на американските и европските централни банки. Така, 86 отсто од учесниците на пазарот проценуваат дека следната недела ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени, како што тоа го направи на последната седница.

Зголемувањето на каматните стапки го поткрепуваат податоците објавени во петокот за растот на индексот на цените на расходите за лична потрошувачка во САД за март за 4,2 отсто на годишна основа. Иако тоа е најбавната стапка на раст на тие цени од мај 2021 година, таа сè уште е далеку над целта на ФЕД за инфлација од 2 проценти.

Од друга страна, минатонеделниот податок дека растот на БДП на САД забави на годишно ниво од 1,1 отсто во првиот квартал, што е значително послаб отколку во четвртиот квартал од 2022 година кога се зголеми за 2,6 отсто, ги поддржува очекувањата дека ФЕД ќе остане со зголемување на каматните стапки за 0,25 отсто, како што направи на минатата седница, а не за половина процент.

И додека се шпекулира дека ФЕД би можел да ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени следната недела, инвеститорите проценуваат дека ЕЦБ би можела да ги зголеми каматните стапки за 0,5 процентни поени. Членот на управниот одбор на Европската централна банка (ЕЦБ) Изабел Шнабел изјави за Политико дека не е исклучено зголемувањето на каматната стапка за 0,5 процентни поени и ќе зависи од индикаторите за инфлација.

Францускиот функционер на ЕЦБ, Франсоа Вилерој де Галхау, изгледа има поинаков став, повикувајќи во интервју за Фигаро да се ограничат бројот и големината на понатамошни зголемувања на каматните стапки.

Аналитичарите проценуваат дека цената на еврото го вклучува и зголемувањето на каматните стапки во еврозоната за 0,25 процентни поени, но зголемувањето за половина процентен поен се уште не е целосно пресметано. „Ако ЕЦБ ги зголеми каматните стапки за 50 базични поени, тогаш тоа ќе го поддржи еврото“, смета валутен стратег на Банката на Сингапур, Мох Сионг Сим.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута минатата недела порасна за 1,6 отсто, на 136,28 јени. Јенот на тој начин падна на најниското ниво во однос на доларот во последните седум недели, и потона на најниското ниво од септември 2008 година во однос на еврото, од 150,18 јени за долар.

Ова е резултат на одлуката на Банката на Јапонија да продолжи да одржува ултра ниски каматни стапки. Имено, во согласност со очекувањата, БОЈ, за прв пат под водство на новиот гувернер Казу Уеда, минатата недела ја задржа основната каматна стапка на -0,1 отсто, каде што е од 2016 година.

Би можело да ве интересира

Доларот порасна осма недела по ред

Катерина Ѓуровски

На самитот на БРИКС се договара напуштање на доларот

Доларот зајакна четврта недела по ред

Рубљата на најниско ниво во однос на доларот од почетокот на војната

Катерина Ѓуровски

Доларот благо ослабе, цената на нафтата стагнира, паднаа акциите на азиските берзи

Вредноста на доларот паѓа четврта недела по ред