Еврото порасна поради одбивањето на претседателот Матарела да дозволи формирање нова влада на Италија

Од:

Вредноста на еврото порасна денеска, откако италијанскиот претседател Серџо Матарела вчера одби да дозволи формирање на влада на партиите М5С и Лига.

dobivaj vesti na viber

Можноста за формирање на влада која ќе го отвори прашањето за членство во еврото во една од најголемите држави членки на ЕУ предизвика неколкудневна паника на финансиските пазари во Европа. Но, претседателот Матарела ја одби предложената влада, токму поради вклучувањето на министри кои се критичари на италијанското членство во ЕУ.

Како резултат на потегот на Матарела, кој веројатно ќе доведе до предвремени избори во Италија, еврото порасна за 0,6 проценти и достигна вредност од 1,1728 долари. Претходната стапка на еврото беше најниска во однос на доларот во изминатите шест и пол месеци.

Би можело да ве интересира

Најслаба вредност на европската валута во однос на доларот во изминатите 20 години

Хрватска одобри воведување на еврото во 2023 година

А1он

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци

20 години од воведувањето на еврото

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

Ана Ололовска

Еврото се задржа до прагот од 1,13 долари