Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Од:

Пред нападот врз Украина Европска Унија увезувала помеѓу 26 и 7,6 отсто од вкупниот увоз на енергија од Русија, соопшти Евростат.

dobivaj vesti na viber

Помеѓу првиот и вториот квартал, увозот на енергија, пред се на гас и нафта, е драстично намален, а трендот на намалување продолжи и во третиот квартал. Севкупно, од првиот до третиот квартал, уделот на руската енергија во увозот од ЕУ се намали од 25,5 на 15,1 проценти или за 6,1 милијарди евра.

Во исто време, порасна увозот на енергија од САД и Велика Британија. Во вториот квартал увозот на енергија од овие две земји го надмина увозот од Русија за 1,4 процентни поени. До третиот квартал, разликата се зголеми на 4,8 процентни поени.

Во периодот од јули до октомври, увозот на енергија од САД изнесува 12,2 отсто од вкупниот увоз на енергија во ЕУ, додека увозот од Велика Британија достигна 7,7 проценти, објави Евростат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Спречена саботажа: Фатени Украинци кои планирале терористички напад на гасовод

А1он

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски

Блешке: Германските складишта за гас би можеле да достигнат ниво поголемо од 100 проценти

Обезбеден гас за до крајот на месецот за топланите Исток и Запад