Европските музеи губат 600.000 евра неделно поради пандемијата

Од:

Најголемите европски музеи губат и до 600.000 евра неделно, поради ограничувањата воведени за борба против коронавирусот, предупреди претседателот на Мрежата на европски музејски организации, Давид Вијом.

Тој на онлајн конференцијата за работењето на музеите за време на кризата, рече дека загубите на музеите во туристичките региони во изминатите два месеци регистрирале загуба од 80 проценти.

Тој истакна дека музеите во главните градови на европските земји бележат намалување на приходот дури и помалку отколку оние во внатрешноста.

Би можело да ве интересира

Европејците штедат повеќе и трошат помалку поради кризата

А1он

Европската економија во сериозен нокдаун од пандемијата – што сè настрада досега?

А1он

Евростат: Во Бугарија и Франција има 60 отсто вонбрачно родени деца

Ана Ололовска

Меркел: Европа мора да покаже единство во време кога светот се реорганизира

А1он

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска

Германија: Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа

Ана Ололовска