Европски берзи: Внимателно тргување, во фокус се инфлаторни притисоци

Од:

На европските берзи утрово цените на акциите благо пораснаа, а тргувањето е претпазливо бидејќи се засилуваат инфлаторните притисоци, што може да ги наведе централните банки да ја заострат монетарната политика.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше на благ плус во 9.30 часот и со тоа достигна ново највисоко ниво во историјата.

Лондонски FTSE индекс се намали за 0,25 отсто, на 7.308 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,09 отсто, на 16.262 поени, а париски CAC 0,10 отсто, на 7.159 поени.

Трендовите на инфлација се во фокусот на инвеститорите. Утрово беше објавено дека во Велика Британија потрошувачките цени во октомври пораснале за 4,2 отсто, најмногу во изминатите 10 години.

Би можело да ве интересира

Патничките летови во ЕУ во декември пораснале за дури 130 отсто

Ана Ололовска

На европските берзи втор ден по ред има раст

Ана Ололовска

Азиските берзи следат раст на индексите на Волстрит

Ана Ололовска

Блумберг: Европа во следните два месеца може да остане без гас

Ана Ололовска

Благ раст на цените на акциите на Азиските брзи, се тргува внимателно

Ана Ололовска

СЗО со предупредување за „нова бура“ низ Европа поради сојот Омикрон

Ана Ололовска