Етихад откажа купување 10 авиони Ербас, депозитот вратен на Ер Србија

Од:

Етихад одлучи да откаже купување 10 авиони Ербас А320 нео, и депозитот што Јат ервејз во 1998 година го уплати на Ербас е вратен на Ер Србија.

dobivaj vesti na viber

Како дел од актуелно реструктуирање на Етихад групацијата, Етихад ервејз одлучил да се откаже од купување авиони Ербас А320 нео.

Во компанијата Ер Србија нагласуваат дека „долгорочен развој на флотата останува дел од стратешки разговори на два партнера“. Етихад планира да отпушти 50 пилоти до крајот на овој месец.

Би можело да ве интересира

Ер Србија демантира декa цената на билетите за летовите Москва-Белград е илјадници евра

Катерина Павлова-Николовска

Авион на „Ер Србија“ таман полетал од Тиват поради дефект морал итно да слета

Горан Наумовски

Ер Србија на 21 мај почнува со летови за четири европски дестинации, од 7 јуни и за Скопје

А1он

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Ана Ололовска

Ер Србија воведе директна авионска линија Белград-Њујорк

Предраг Петровиќ