ЕСМ понуди пониска цена за електрична енергија од лани

Од:

Државната енергетска компанија АД ЕСМ понуди најниска цена од 36,1 евро за мегават час на тендерот за набавка на електрична енергија за следните шест месеци што го распиша Универзалниот снабдувач ЕВН Хоум.

-На денешната аукција за набавка на количини на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците, ЕВН Хоум како Универзален снабдувач на електрична енергија доби најповолна понуда од АД ЕСМ со цена од 36,1 евро за мегават час, информираат од ЕВН Македонија.

На тендерот, додаваат, учествуваа две компании – АД ЕСМ и ЕФТ.

Според Законот за енергетика, ЕСМ годинава треба да обезбеди 70 отсто од потребните количини на ЕВН Хоум за снабдување на тарифните потрошувачи. Лани АД ЕСМ понуди цена од 38,8 евра за мегават час и целосно ги обезбеди потребите на ЕВН Хоум иако имаше обврска да обезбеди само 75 отсто.

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) до крајот на месецов треба да ја соопшти новата цена на електричната енергија која, како што велат од РКЕ, најмногу зависи од сумата која денеска ја понуди АД ЕСМ.

Би можело да ве интересира

Без струја утре дел од Зелениково и Студеничани

Ана Ололовска

Битиќи: Будно ја следиме состојбата со електрична енергија и ако е потребно ќе интервенираме

Ана Ололовска

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Ана Ололовска

Ќе се бара одговорност од сите кои нема да ги исполнат плановите за производство на струја

Ана Ололовска

Струјата се продава за над 200 евра мегават/час во речиси цела Европа

ТИРЗ со мерки за штедење на електрична енергија

Ана Ололовска