„Ербас“ во вториот квартал забележа раст на профитот од 23 проценти

Од:

Европскиот производител на авиони „Ербас“ во вториот квартал од годината забележа раст на профитот поради продажба на авионите „А320 нео“.

Приходите на „Ербас“ се зголемени за 23 проценти и достигнаа 18,3 милијарди евра.

Нето профитот на „Ербас“ во вториот квартал изнесува 1,16 милијарди евра што е зголемување за 213 милиони евра во споредба со истиот период од минатата година

Извршниот директор на „Ербас“ Гијом Фори изјави дека компанијата планира до крајот на годината да испорача од 880 до 890 патнички и товарни авиони.

Конкурентот на „Ербас“, американскиот производител на авиони „Боинг“ предвидува дека до крајот на годината ќе забележи раст од 15 проценти во споредба со 2018 година.

Би можело да ве интересира

Владиниот лирџет, по индикација за дефект со предното тркало, безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Ана Ололовска

Светски ден на контролорите на летање, во просек дневно опслужуваат 100.000 летови

Ана Ололовска

Берлин го удвојува данокот на куси авиолинии

Ана Ололовска

Адрија ервејс поради недостиг на пари ги приземји авионите

Ана Ололовска

„Адриа ервејс“ привремено ги откажа сите летови од и до Скопје

Ана Ололовска

ТАВ ќе ги проширува аеродромите во Скопје и Охрид, за 10 години четири пати повеќе патници

Ана Ололовска