Ербас најави затворање на поголем број погони во Шпанија

Од:

Европскиот производител на авиони Ербас најави дека до 9 април ќе затвори најголем дел од своите производствени капацитети во Шпанија поради пандемијата со Ковид-19.

– Обезбедувањето, ИТ и инженерскиот сектор ќе останат активни заедно со клучните позиции кога станува збор за комерцијалните летови, хеликоптери и одбрана, се наведува во соопштението на Ербас.

Таквата мерка уследи само една недела по паузата во производството, што компанијата го искористи да ги имплементира неопходните здравствени и безбедносни мерки.

Ербас исто така го намали производството на крила во погоните во Бремен, во Фултон и во Бротон.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од два тона кокаин

Пораст на бројот на новозаразени од Ковид-19 во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Половина метар снег во Мадрид, најсилна снежна бура во последните 50 години

Жарко Настоски

Делови од централна Шпанија парализирани од снежна бура

Поради снегот, Реал нема да се врати во Мадрид и веднаш ќе лета за Малага на натпреварот од Суперкупот

Вакцини и храна за деловите во Шпанија погодени од бурата Филомена

Ана Ололовска