Елези: Ребалансот на Буџетот најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври

Од:

Заменик-министерката за финансии Ширет Елези очекува ребалансот на Буџетот да биде готов најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври.

Во изјава за медиумите, заменик-министерката Елези рече дека во тек е фазата на преоценување на сите стапки од приходната и расходната страна на Буџетот.

– Ребалансот на Буџетот е редовна пракса што се случува во текот на фискалната година. Се прави преоценување на сите стапки во расходната и приходната страна. Веќе сме во фаза на анализа во овој дел. Ребалансот на Буџетот ќе се лансира најдоцна во последната недела од септември или почетокот на октомври, истакна Елези, одговарајќи на новинарско прашање по денешното потпишување на договорите со 11 општини за грант средства и заеми преку Проектот за подобрување на општинските услуги.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: За две години преку грантови отворени 2,5 илјади микробизниси, над 90 отсто од нив се се уште активни

Ана Ололовска

Бектеши: Законот за енергетска ефикасност отвори можност за поефикасно јавно осветлување во општините

Ана Ололовска

Стапи во сила новиот Закон за енергетска ефикасност

Ана Ололовска

Објавен огласот за јавно-приватно партнерство за изградба на гасоводната дистрибутивна мрежа во државата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска, Жбогар и Мантованели во Демир Капија: Со вложување во туризмот го развиваме локалниот економски развој

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Колкава е вредноста на најбогатите луѓе во светот споредено со Македонија и соседните земји?

А1он