Економијата на еврозоната го достигна дното

Од:

Економијата на еврозоната „најверојатно го достигна дното“, откако доживеа катастрофален пад поради блокирањето, со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, покажуваат резултатите од истражувањето на ИХС Маркит.

Падот во 19 држави од ЕУ, кои ја користат заедничката европска валута, продолжи во мај, трет месец по ред, но „темпото на падот се намалува, откако делови од економијата почнаа да ја отстрануваат блокадата“.

Овој месец индексот достигна 30,5 процентни поени, што е многу повеќе од катастрофалните 13,5 поени регистрирани во април, но се уште под нивото од 50 процентни поени меѓу падот и експанзијата.

Би можело да ве интересира

Невработеноста во Еврозоната се зголеми на 7,9 проценти

Ана Ололовска

БДП во еврозоната со пад од 14,4 отсто

Ана Ололовска

Голема побарувачка за кредити во еврозоната

Ана Ололовска

ЕК предвидува намалување на овогодинешното БДП на Еврозоната за 8,7 отсто

Ана Ололовска

Стапката на невработеност во Еврозоната се зголеми на 7,4 проценти

Ана Ололовска

Лагард: Најлошото помина, подгответе се за втор бран

Ана Ололовска