ЕК: Очекувањата на потрошувачите во ЕУ и во еврозоната на рекордно ниско ниво

Од:

Очекувањата на потрошувачите во ЕУ и еврозоната значително се влошија во јули, спуштајќи се на рекордно ниско ниво, објави Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

Индексот што ги мери очекувањата на потрошувачите во ЕУ во јули падна за три поени во однос на претходниот месец, и падна на минус 27,3 поени, што е најниско ниво од собирањето на податоците, се наведува во извештајот на Комисијата.

Во еврозоната индексот падна за 3,2 поени, на минус 27 поени.

И двата показатели паднаа под нивото од почетокот на корона кризата, кога владите воведоа строги мерки за сузбивање на ширењето на Ковид 19, објави Европската комисија.

Тие се и значително под долгорочниот просек кој е минус 11 поени во еврозоната, а минус 10,6 поени во ЕУ. Истражувањето е спроведено од 1. до 19 јули.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

А1он

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

ЕК предлага закон за заштита на медиумскиот плурализам и независност

Ана Ололовска

Еврокомисија: Намалување на потрошувачката на струја и дополнително оданочување на енергетскиот сектор

Ана Ололовска

ЕК со свој придонес за претстојниот министерски совет на ЕУ за енергија

Ана Ололовска

Анализа: Пад во стопанството на Еврозоната втор месец по ред

А1он