ЕЦБ: Бугарија и Хрватска треба да направат повеќе пред да го воведат еврото

Од:

Бугарија и Хрватска се уште имаат работа за стабилизирањето на своите економии и подобрувањето на нивните институции, пред да се приклучат кон еврото, изјави членот на бордот на Европската централна банка, Фабио Панета.

Реформите, преземени од двете земји нема да ги поправат сите дисбаланси и загриженот пред кои се исправени, и неопходен е поголем напредок за подобрување на управувањето, нивната правна рамка и целосниот квалитет на институциите, изјави Панета во говор пренесен од британските медиуми.

Двете држави во петокот беа примени во механизмот ERM-2, чекалницата за влез во Еврозоната, и можат да се приклучат кон валутната унија во 2023 година.

Би можело да ве интересира

Анкета на Галуп за изборите во Бугарија: Резултатот изгледа се повеќе непредвидлив

Ана Ололовска

Партиите на Трифонов и Борисов со изедначени шанси за прво место на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

Бугарскиот патријарх Неофит примен во болница во Софија

Ана Ололовска

Еврокомесарката Стела Киријакиду во посета на Бугарија

Ана Ололовска

Студија: Речиси една петтина Бугари плаќале за поткуп за здравствена услуга

Ана Ололовска

Борисов: Членството на Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка цел на Бугарија