Е-трговијата во Германија минатата година изнесувала 72,6 милијарди евра

Од:

Германската Агенција за е-трговија и продажба на далечина соопшти дека дигиталната трговија е водечка во малопродажбата во денешницата.

Секторот за е-трговија во Германија се зголемил за 11,6 отсто во 2019 година во однос на претходната година.

Германската Агенција за е-трговија и продажба на далечина соопшти дека секторот за интернет трговија, вклучувајќи го ДДВ-то, во текот на минатата година во земјата изнесувал 72,6 милијарди евра, што е повеќе за 11,6 отсто во однос на 2018 година, кога изнесувал 65,1 милијарда евра.

Од Агенцијата проценуваат дека секторот за е-трговија во Германија оваа година ќе се зголеми за околу десет проценти и ќе достигне 80 милијарди евра.

Купувањето преку интернет може да биде најбрз и често најевтин начин за снабдување со некој одреден производ.

Е-трговијата се смета за најпрофитабилен облик на трговија поради едноставноста и ниските трошоци.

Најголеми европски пазари за е-трговија се Германија, Велика Британија и Франција.

Би можело да ве интересира

Две третини од заштитните маски набавени за германската армија се неквалитетни

А1он

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Лавров: „Северен поток 2“ стана прашање на честа за Германија

Ана Ололовска

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Германија ги предупредува граѓаните да не патуваат во повеќе региони на 11 европски земји, меѓу кои нови се Чешка, Франција и Португалија

Ана Ололовска

Покрај Хајко Мас и германскиот министер за економија Петер Алтмаер е во карантин

Ана Ололовска