Џавид: Британија преминува од штедење кон инвестиции

Од:

Британскиот министер за финансии Саџид Џавид денеска изјави дека земјата ја заврши деценијата на штедење и се фокусира на инвестирање во раст и покрај економската неизвесност поради Брегзит.

– Сега можеме да си дозволиме да ја свртиме страницата на штедење и да продолжиме напред од една деценија на закрепнување во деценија на обновување, изјави Џавид пред Парламентот каде што го објави својот план за расходи за следната година.

Би можело да ве интересира

Независна комисија за климатски промени: Британија не е подготвена за климатските закани

Ана Ололовска

„Рајанер“ ќе ја тужи Велика Британија за рестриктивните мерки за патувања

Ана Ололовска

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Ана Ололовска

Раб: Сакаме подобри односи со Москва, но ќе ја натераме да плати за злонамерното однесување

Џонсон: Растот на бројката на заразени со Ковид-19 предизвикува сериозна, сериозна загриженост

Ана Ололовска

Џонсон ги повика Европејците на „прагматизам и компромис“

Ана Ололовска