Дупката во австрискиот буџет „длабока“ над 30 милијарди евра

Од:

Австриската Влада ќе усвои ребаланс на буџетот за тековната година со рекорден дефицит од 30,7 милијарди евра.

Министерството за финансии очекува оваа година, со минус 7,7 проценти, втор најголем пад на растот на БДП од 1954 година. Најголем пад е забележан минатата година со минус 8,9 проценти.

Според Министерството за финансии, државниот долг ќе продолжи да расте и ќе достигне 89,6 проценти од БДП.

Официјална Виена одинава очекува трошоци од 103,2 милијарди евра, а приходи од само 72,5 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска

Нов нон-пејпер: Австрија и уште четири членки на ЕУ бараат Брисел посилно да го поддржи Западен Балкан

Жарко Настоски

Австриската министерка за интеграција ја брани „картата на политичкиот ислам“

Ана Ололовска

Наставничка во Австрија предизвикала кластер со Ковид-19, десет одделенија и 154 лица во карантин

Ана Ололовска

Австрија гo симна израелското знаме од Владата, по бројните реакции и клетвата од Ердоган

Жарко Настоски

Турскиот амбасадор во Виена повикан на разговор по навредите на Ердоган кон Австрија околу Израел

Жарко Настоски