„Дуинг бизнис“ од 2020 година ќе ги оценува и државните тендери

Од:

Следната година во рејтингот „Дуинг бизнис“ на Светската банка (СБ) ќе се појави нов индикатор за оценка на процедурите за државни тендери, соопшти Банката.

Ќе се оценува транспарентноста на процедурите и пристапот на малиот и среден бизнис до државните тендери. Пилот оценување веќе било спроведено во 78 земји. Воведување на таков показател се разгледувало од поодамна, уште од 2016 година, но досега индикаторот сепак не бил вклучен во рејтингот на СБ.

Република Северна Македонија во рејтингот „Дуинг бизнис“ годинава се најде на високо 17-то место, а во 2018 беше на десетто. Од Светската банка потврдија дека падот од седум места е поради променатата методологија на оценување.

Нашата земја засега останува помеѓу дваесетте најдобри светски дестинации за водење бизнис, и е прва во регионот, пред такви земји како Турција, Грција, Словенија, Србија, Црна Гора, или Хрватска.

Би можело да ве интересира

Светска банка одобри заем од 500 милиони евра за Хрватска

Ана Ололовска

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Заменик-министерката за финансии ги блокира средствата од Светска банка за квалитетен третман на пациентите со Ковид-19

А1он

Влада: Димитриеска-Кочоска и понатаму одбива да го потпише договорот за заемот од Светска банка

А1он

Светска банка: БДП на Србија годинава ќе забележи пад од 2,5 проценти

А1он

Светска банка: Најголем глобален пад во економијата од Втората светска војна

Ана Ололовска