Државниот градежен инспекторат врши контроли на охридско-струшкото крајбрежје

Од:

Инспектори од Државниот градежен инспекторат денеска почнаа контрола на плажите на охридско-струшката ривиера, информира министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Целта, според него, е да се констатира дали има неправилности на плажите, кои беа предмет на издавање.

– Во моментов побаравме да се изврши надзор да видиме во каква состојба се плажите и договорите за концесија. Ќе видиме како ќе се развива работата во наредните денови, дали има нерегуларности и ако има да се стопираат, изјави Сугарески.

Ресорниот министер очекува деновиве да бидат пуштени во процедура измените на Законот за градежно земјиште каде ќе се дефинира начинот на кој државата ќе стопанисува со плажите не само во Охрид и Струга, туку и во Дојран и Преспа.

Неодамна градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко го повика министерот Сугарески заедно да го прошетаат Струшкото крајбрежје за да констатираат дали има нерегуларности.

Би можело да ве интересира

Музичарите од Охрид со протест бараа протокол што би им овозможил да работат

Ана Ололовска

Охридско лето се предомисли, Жељко Јоксимовиќ нема да има концерт

Ана Василевска

(ВИДЕО) Шекеринска: Повторно во функција Колекторот за заштита на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Уставен не дозволи УЈП и Пазарен инспекторат да ги затворат објектите кои работат со истечена концесија на плажите

ВИДЕО: Се урива хотел на брегот од Охридското Езеро

Кристијан Ландов

Плажите се полнат, протоколи за заштита од вирусот сè уште се чекаат

Маја Илиевска-Пачемска