Доларот падна како резултат на сириската криза

Од:

Опасноста од воен судир околу Сирија ја намали вредноста на американскиот долар. Индексот во кој доларот се споредува со шесте други најголеми валути покажа пад на доларот од 0,1 процент, а падот во споредба со јапонскиот јен изнесуваше 0,3 проценти.

Пазарите веќе беа погодени од заканите за трговска војна меѓу САД и Кина, откако претседателот Доналд Трамп нареди воведуње тарифи за увоз на челик и алуминиум. Нервозата на пазарите се смири во изминатите денови, но повторно ескалираше по хемискиот напад во Сирија и заканата на Трамп дека воено ќе одговори против сирискиот водач Башар ал Асад.

Во истиот индекс, еврото порасна за 0,2 проценти. Порастот се должи на најавата на Европската централна банка дека до крајот на годинава ќе ја запре својата седум години долга програма за квантитативно олеснување, односно купување акции од компании на европските берзи.

Би можело да ве интересира

Американскиот Сенат го одобри буџетот за одбрана за 2022 година што ќе изнесува 768 милијарди долари

А1он

Во 2021 година се очекува девалвација на доларот

А1он

Бугарите заради гласини за менување на курсот на валутата размениле милијарда лева во евра

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Предраг Петровиќ

Кина создава своја дигитална валута

А1он

Биткоинот го собори овогодинешниот рекорд

Ана Ололовска