Доларот благо ослабе, цената на нафтата стагнира, паднаа акциите на азиските берзи

Од:

На азиските берзи цените на акциите денеска паднаа, па се на пат кон неделни загуби, бидејќи нема многу причини за купување акции, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути е на пат да ја оствари првата неделна добивка по пет недели на пад.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, беше во минус од 0,3 отсто за околу 7 часа, така што е на пат кон неделна загуба од околу 1 отсто.

Утрово јапонскиот индекс Никеи падна за 0,3 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Хонг Конг, Јужна Кореја и Шангај паднаа меѓу 0,4 и 1,1 отсто.

Така, азиските берзи го следат вчерашниот пад на Волстрит, кога Dow Jones ослабе за 0,33 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,60, а Nasdaq индексот за 0,80 отсто.

Падот на индексот е резултат на остриот пад на цените на акциите на неколку големи компании, по послабите од очекуваните деловни резултати во првиот квартал. Така, цената на производителот на електрични автомобили Тесла потона за 9,7 отсто, а на телекомуникацискиот гигант AT&T за повеќе од 10 отсто.

Дури и очекувањата за целата сезона на објавување резултати не се баш светли. Според последните проценки на аналитичарите во истражувањето на Ројтерс, заработката на компаниите од индексот S&P 500 ќе биде околу 5 отсто помала во првиот квартал отколку во истиот квартал минатата година.

Од почетокот на годината цените на акциите силно пораснаа. Затоа, деловните резултати на компаниите за првиот квартал претставуваат, велат аналитичарите, тест дали овој раст е оправдан.

„Пазарот е преценет во последните недели. Како што влегуваме во срцето на сезоната на заработка, ќе видиме слабеење на побарувачката и паѓање на приходите на компаниите, што не е баш охрабрувачки за купувачите на акции“, рече Ентони Саглимбене, стратег во Ameriprise Financial.

Инвеститорите се исто така претпазливи бидејќи се очекува американската централна банка дополнително да ги зголеми каматните стапки на седницата на почетокот на мај.

Мора да се признае, инфлаторните притисоци во САД постепено се намалуваат, но не доволно, па ФЕД би можел да продолжи да ја затегнува монетарната политика.

На пазарот на пари, се проценува дека има околу 80 отсто шанси ФЕД да ги зголеми каматните стапки за дополнителни 0,25 процентни поени, до опсег од 5 до 5,25 отсто.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 101,85 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 101,96 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 134,85 на 134,15 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0965 долари, додека вчера во ова време беше 1,0955 долари.

И покрај утринскиот пад, индексот на доларот е на пат за својата прва неделна добивка по пет недели загуби.

Цените на нафтата, пак, стагнираат, откако паѓаат два дена по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово ослабе за 0,01 отсто, на 81,10 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,02 отсто, на 77,35 долари.

Би можело да ве интересира

Доларот порасна осма недела по ред

Катерина Ѓуровски

САД ја запреа испораката на сурова нафта од Иран и запленија 980.000 барели

На самитот на БРИКС се договара напуштање на доларот

Нови цени на горивата

Горан Наумовски

Доларот зајакна четврта недела по ред

Рубљата на најниско ниво во однос на доларот од почетокот на војната

Катерина Ѓуровски