Дојран креира понуда за привлекување туристи во текот на цела година

Од:

Дојран, со помош на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот, ќе креира регионална туристичка понуда за привлекување туристи во текот на целата година, беше договорено на средбата за стратешко продлабочување на соработката меѓу директорот на Агенцијата Љупчо Јаневски и дојранскиот градоначалник Анго Ангов.

dobivaj vesti na viber

Како примарно е договорено учеството на Меѓународниот туристички саем во Белград, како примарен пазар, за што во најскоро време треба да се изработи промотивниот материјал за претставување на Дојран.

– Договоривме инвестиции за изградба на нови автокампови, организирање посета на инфлуенсери за гастрономија во Дојран, туристичко означување на дестинацијата и заедничко аплицирање на ИПА проекти за развој на туризмот во Дојран, рече Ангов.

Со имплементација на овие активности, Јаневски и Ангов очекуваат нови инвестиции во туристичкиот сектор, како и зголемување за 20 отсто на ноќевањата кои ќе бидат остварени во наредната 2022 година.

Би можело да ве интересира

Албанските туристички работници бараат укинување ковид мерките

А1он

Иконому: Не се загрижувачки последиците од војната врз грчкиот туризам

А1он

Руско-украинскиот конфликт ќе го погоди албанскиот туризам со најмалку 100 милиони евра

А1он

Жителите на Дојран се три дена без вода и нервозни: Да кажеа на време ќе се заплакневме

Кристијан Ландов

Матиќ: Србија оствари рекорден девизен прилив од туризмот во 2021

А1он

Студенти на Факултетот за туризам во Охрид освоија Гран при и пет медали на 18. Меѓународен гастрономски натпревар во Истанбул

Ана Ололовска