Дојче телеком укинува 1.200 работни места

Од:

Дојче телеком планира да укине 1.200 работни места во Германија со цел да заштеди 100 милиони евра годишно.

dobivaj vesti na viber

Планираните намалувања се составен дел од програмата за реорганизирање и треба да бидат спроведени до јуни, пишува германскиот бизнис весник Ханделсблат.

Реорганизацијата, односно намалувањето на бројот на работни места, најпрво ќе ги опфати одделите за маркетинг, оданочување и администрација.

Весникот Ханделсблат наведува дека компанијата мора да насочи повеќе ресурси во инфраструктурата за широкопојасен пристап до интернет, за мобилни интернет услуги и телекомуникациски мрежи, поради што планира да вработи повеќе работници во некои од тие оддели.

Дојче телеком на почетокот на декември 2012 година најави дека во следните три години ќе инвестира 30 милијарди евра во модернизирање на фиксната и мобилна мрежа, најпрво во Германија, а потоа и во САД.

Само за оваа година планирани се инвестиции во вредност од 9,8 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Технички проблем во германската Контрола на летање

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човечка глава пронајдена пред зградата на судот во Бон

Ана Ололовска

Во 2021 година во Германија евидентирани над 2700 инциденти поврзани со антисемитизам

А1он

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Шолц: Ќе одлучам дали ќе учествувам на самитот на Г-20 ако присуствува и Путин

Ана Ололовска

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он