Договорена откупната цена на зелката до 20 април од минимум 15 денари за килограм

Од:

Откупната цена на зелката до 20 април ќе биде минимум 15 денари за килограм, ова денеска беше договорено на состонакот на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димовски со откупувачите на зелка.

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ваквата одлука е поради вонредната состојба и последиците од појавата на коронавирусот врз секторот земјоделство.

– Државниот инспекторат за земјоделство, во овој период ќе врши засилени контроли, со цел да нема манипулиции со договорената минимална цена. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е во постојана комуникација со производителите, откупувачите и извозниците на сите земјоделски производи, со цел да има непречен извоз, се наведува во соопштението.

Министерството потенцира дека како и досега, продолжува да ја следи состојбата со коронавирусот и последиците врз земјоделскиот сектор и доколку има потреба ќе се наоѓаат решенија преку интервентни мерки, а со цел да се заштити земјоделството.

Би можело да ве интересира

Јагма за млада зелка во струмичко

Жарко Настоски

Остануваат уште две недели за промена на податоци во Единствениот регистар на земјоделски стопанства

А1он

Донесена интервентната мерка за домашната зелка – ќе се исплаќаат по три денари за продадените количини од 5 април до 5 мај

А1он

МЗШВ: Со интервентна мерка ќе се покријат загубите на производителите на зелка

А1он

Апликација „Понуда-Побарувачка“ за тргување со земјоделски производи преку вебот на МЗШВ

А1он

Димковски потврди дека концесионерот на Охридското езеро ловел со мрежи и ги кршел законите