Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Од:

Добивката и приходите на кинескиот сопственик ТикТок се дуплираа во 2020 година, потврдувајќи ја популарноста на апликацијата во пандемијата на коронавирусот.

Вкупните приходи на Bytedance скокнаа за 111 отсто минатата година, на 34,3 милијарди долари, јави Би-Би-Си цитирајќи интерно писмо од раководството до работниците.

Бруто добивката исто така се удвои, на 19 милијарди долари. Компанијата ја заврши годината со нето загуба од 45 милијарди долари поради еднократно прилагодување на сметководството, за кое вели дека не е поврзано со нејзиниот бизнис.

Би можело да ве интересира

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он

Снепчет со најголем раст во споредба со последниве неколку години

Ана Ололовска

Како Тик-ток открива млади таленти?

Ана Ололовска

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

Ана Ололовска

Над 97 проценти од граѓаните на социјалните медиуми пристапуваат од мобилен

Ана Ололовска

Израелскиот министер за одбрана бара Фејсбук и ТикТок да го бришат говорот на омраза

Жарко Настоски