До крајот на месецов ќе почна да функционира нов резервоар за течен природен гас на грчкиот остров Ревитуса

Од:

За да обезбеди доволна количина на природен гас, до крајот на август ќе биде ставен во функција нов пловен резервоар за течен природен гас на терминалот на Ревитуса во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Малиот ненаселен остров Ревитуса во Сарноскиот залив во близина на Атина, денеска го посетија министерот за животна средија и енергија на Грција Костас Скрекас, неговиот заменик Јоргос Амирас, генералната секретарка во Министерството Александра Сдуку, како и главната извршна директорка на Грчкиот национален оператор за пренос на гас (ДЕСФА) Марија Рита Гали.

Скрекас рече дека новиот пловен резервоар, речиси двојно ќе го зголеми капацитетот за складирање за 145.000 кубни метри.

-Во тесна соработка со ДЕСФА, навремено ги извршивме сите неопходни дејствија за новиот резервоар да биде готов до крајот на август. Систематски се подготвуваме да обезбедиме енергетска доволност за земјата, надградувајќи ги клучните енергетски инфраструктури. Воедно, продолжуваме со реализација на проекти кои ќе ја зајакнат енергетската конкурентност на нашата земја. Во комбинација со новите терминали во Коринт и Александруполи земјата ќе стане клучна порта за природен гас за цела Југоисточна Европа и тројно го зголемуваме капацитетот за складирање на течен природен гас, истакна Скрекас.

Извршната директорка на ДЕСФА посочи дека со додавањето на нова пловна единица за складирање се зголемува вкупниот капацитет на Ревитуса на 360.000 метри кубни, што придонесува за обезбедување на алтернативни извори на снабдување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Меѓуанародната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Русија престана да испраќа гас во Италија

Ана Ололовска

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

Ана Ололовска

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија