Дизелот поскапува за половина денар, бензините со иста цена

Од:

Цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ се зголемува за половина денар, а бензините остануваат со иста цена, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Според ова, дизелот ќе се продава по цена од 61,5 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство по цена од 50,5 денари за литар.

Еуросупер БС-95 и оваа недела ќе се продава по цена од 68,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 70,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,229 ден/кг во однос на претходно утврдената цена така што веќе од утре неговата нова цена ќе биде 33,186 ден/кг.

Од Регулаторната комисија за енергетика информираат дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на светскиот пазар бележат намалување кај бензинот во просек за околу 0,70 проценти, додека кај дизелот има зголемување во просек за околу 1,23 проценти и кај Екстра лесното масло за околу 0,76 проценти.

Би можело да ве интересира

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат за половина денар по литар

Ана Ололовска

Бензините и дизелот поскапуваат за еден денар

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар за литар

Ана Ололовска

Анализата за екстра лесното гориво ги констатира злоупотребите, но нема конкретни мерки од државата

Ана Ололовска

Горивата поскапи за еден до 1,5 денар

Ана Ололовска