Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

Од:

Од полноќ за денар и половина се намалува цената на дизелот, а за денар на Екстра лесното масло за домаќинства, додека цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Новата цена на дизелот ќе биде 66,5 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 66 денари. Еуросупер БС-95 ќе се продава по иста цена од 75 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 77 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 0,607 денар/килограм и сега ќе изнесува 41,245 ден/кг.

Намалувањето се должи на пониските цени на нафтените деривати на светските берзи во изминатиот седумдневен период.

Би можело да ве интересира

Поскапуваат бензините и дизелот

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат за 1,5 денар по литар

Ана Ололовска

Цените на бензините остануваат исти, се намалува на Екстра лесното масло за домаќинство

Ана Ололовска

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат за половина денар

Ана Ололовска

Цените на горивата остануваат исти

Ана Ололовска