Директорот на „Џенерал Електрикс“ за ЈИЕ на средба во МЕПСО

Од:

Генералниот директор на МЕПСО Сашо Василевски, денеска имаше работна средба со Гаетано Масара, директор за Југоисточна Европа за интернационалната компанија „Џенерал Електрикс“, еден од најпознатите светски производители на електротехничка опрема и решенија од електроиндустријата.

dobivaj vesti na viber

Од МЕПСО информираат дека на средбата што се одржа во дирекцијата, беа разменети искуства од досегашна соработка меѓу двете страни и беа разменети мислења за актуелни и тековни проекти во преносната мрежа и во електроенергетскиот систем.

Претставниците на „Џенерал Електрикс“ покажаа интерес за инвестиции во енергетиката во електроенергетскиот систем, а беа разменети и мислења во однос на регулативата што го регулира електроенергетскиот сектор.

Оваа средба е дел од посетата на Масара на Република Македонија при што беа остварени средби и со највисоки претставници на Владата на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пуштен е во употреба 110 кV далекувод „ТС Штип-ТС Овче поле“

Ана Ололовска

Формирана работна група која треба да открие зошто Скопје остана без струја во неделата

А1он

МЕПСО: Компанијата во континуитет е предмет на неосновани напади од ВМРО-ДПМНЕ, партијата веднаш да се извини

Ана Ололовска

Почна изградбата на далекуводот за поврзување на електропреносните системи на Македонија и на Албанија

МЕПСО: Земјоделците да бидат внимателни при ракување со опремата за наводнување во близина на далекуводи

Ана Ололовска

Рамадани: Побаравме скоро двојно зголемување на цената за пренос на струјата