Димковски: Се проширува Интервентниот фонд за земјоделство за поголема поддршка за земјоделците

Од:

Во време на глобална криза, кога и цената и побарувачката на важни земјоделски производи е на високо ниво, Владата воведува Програма за интервентен фонд за земјоделството, во вредност од 250 милиони денари рече на прес конференција Трајан Димковски од Комисијата за земјоделство на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

– 120 милиони денари се наменети за субвенционирање на набавката на вештачки ѓубрива за производителите на пченица и јачмен.Дополнително, поради високата цена на нафтата, годинава, направено е усогласување и на износот за реализација на мерката „зелена нафта“ кој е зголемен за 13 отсто.Обезбедуваме дополнителни субвенции за набавка на вештачко ѓубриво и за сончоглед и пченка. Дополнително, и за оваа година, субвенциите за сончогледот ги исплативме пред почетокот на новата сеидбена сезона за земјоделците да можат навреме да сеат и да имаат пари за производствените трошоци. Минатата недела, Платежната агенција исплати над 450 милиони денари субвенции за полјоделски култури меѓу кои и за сончогледот и маслодајната репка вели Димковски.

Би можело да ве интересира

Кичевски: Доста беше изживување врз граѓаните, Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје

СДСМ: Христијан Мицкоски треба да ја прекине блокадата на Скопје

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Богоев: Мицкоски да ја прекине блокадата на Скопје, неговите кадри да најдат решение за хаосот што го создадоа

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шутаров: ВМРО -ДПМНЕ, Мицкоски и Арсовска создадоа хаос во главниот град

Каевски: Во 2023 ќе има зголемување на минималната плата

Катерина Павлова-Николовска