Димитров: Над 6000 текстилни работници во земјава на колективен одмор

Од:

Над 6000 текстилни работници во земјава заминаа на колективен одмор. Претседателот на Организација на работодавачи, Ангел Димитров вели дека од вчера на одмор се работниците, а половина од нив се од Штип.

Работодавачите оваа одлука ја донеле поради недонесувањето на петтиот пакет мерки од страна на македонските пратеници и неизвесноста од локдаунот во Германија и останатите членки на ЕУ.

-Работниците се пуштени на одмор, користат две недели од годишниот одмор за 2021 година. Од утринава имав повици од неколку компании од источниот регион. Се надевам дека пратениците конечно ќе помислат на народот, а не на партиите. Во моментов немаме волшебно стапче, ова е преоден период, доколку не се донесе петтиот пакет мерки, од компаниите први ќе си заминуваат работниците со договори на определно, а потоа ќе следи и прогласување технолошки вишок, вели Димитров.

Државната помош ќе ги спаси работните места, а се очекува кон половината на годината да се имаат нарачки и ќе се знае реално состојбата во текстилниот сектор. Во моментов конфекциите немаат нарачки за шиење модна облека.

Би можело да ве интересира

Пристигнаа 10.530 дози од вакцината на „Фајзер“, ги сместија во специјалните фрижидери

Жарко Настоски

Летните тераси ќе се отворат пред Велигден, од 27 април покус полициски час

Жарко Настоски

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

Жарко Настоски

35 починати и 135 новозаразени со коронавирус од 841 тест

Жарко Настоски

Рестриктивни мерки и во следните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1663 пациенти

Ана Ололовска